Włochy: Port Lotniczy Lotnisko Rzym Ciampino

Lotnisko Ciampino (wł. Aeroporto di Roma-Ciampino) to lotnisko międzynarodowe, o charakterze cywilno-wojskowym, położone jedynie 15 kilometrów od centrum Rzymu w kierunku południowo-wschodnim. Lotnisko Ciampino było głównym portem lotniczym w stolicy Włoch, jednak ze względu na ogromne zapotrzebowanie konieczna była budowa drugiego portu lotniczego – Fiumicino. Eksperci przewidują, że lotniska w Europie mogą niedługo osiągnąć maksymalną przepustowość, a potencjalne zwiększenie liczby chętnych korzystających z transportu lotniczego może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Dlatego Komisja Europejska niedawno zmodyfikowała kwestie dofinansowania lotnisk w celu dalszego rozwoju nowych połączeń i nowych portów lotniczych. Ponadto w trakcie ustaleń są jednolite opłaty lotniskowe dla 67 portów lotniczych znajdujących się na terenie Wspólnoty.

Sprzedaż Biletów Lotniczych do Rzymu:
Infolinia: 0801 005 059 lub 032 728 30 95
Infolinia czynna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8-20. Zapraszamy!

24 Hour Services

Air & Heating Repairs

Residential & Commercial

Free Quotations

Honest & Reliable

Honest & Reliable

Get 15% Discount On Your First Service

Informacje

Oprócz lotnisk Ciampino i Fiumicino, które usytuowane są w samym Rzymie, na terenie Włoch znajdują się jeszcze następujące porty lotnicze: Ancona, Bari, Bologna, Brindisi, Genua, Katania, Lamezia Terme, Mediolan-Bergamo, Mediolan-Malpensa, Neapol, Olbia, Pisa, Rimini, Triest, Turyn, Wenecja, Werona.
Port lotniczy Ciampino umiejscowiony jest w pobliżu obwodnicy rzymskiej Grande Raccordo Anulare (GRA) oraz dwóch autostrad biegnących w kierunkach: wschód-zachód i północ-południe. Na lotnisko lub z lotniska do Centrum Rzymu można dojechać: autobusem, metrem, koleją albo taksówką. Najpopularniejszą formą przemieszczania się jest autobus – firmy Cotral i Schiaffini łączą lotnisko z Dworcem Kolejowym. Przystanek autobusowy znajduje się dokładnie na wprost holu przylotów. Dużym ułatwieniem dla podróżnych jest zsynchronizowanie połączeń linii autobusowej z rozkładem lotów. Ceny biletów autobusowych: w jedną stronę 8 euro, w obydwie strony 13,5 euro, przy czym można je nabyć albo na terenie lotniska Ciampino naprzeciwko holu przylotów albo na przykład w hotelu Royal Santina przy Via Marsala 22, tuż obok centralnego dworca autobusowego.

Jeśli chodzi o dalsze podróżowanie koleją – rozkład jazdy można znaleźć na stronie internetowej włoskiej kolei Trenitalia: www.trenitalia.com

Do wybranego celu łatwo jest też dostać się z portu lotniczego Ciampino taksówką. Postoje taxi umiejscowione są niedaleko holu przylotów. Podczas korzystania z pojazdów taxi dobrze jest sprawdzić czy posiadają zainstalowane taksometry. Należy również wziąć pod uwagę, że kursy nocne oraz kursy w czasie świąt państwowych mogą być droższe. Również za przewożone bagaże z reguły naliczana jest dodatkowa opłata.
Dla osób korzystających z przelotów liniami pasażerskimi, przylatujących lub odlatujących z lotniska Ciampino oraz osób im towarzyszących, udostępniono 1900 miejsc parkingowych. Na parkingu mogą również stać motocykle, a tuż obok terminalu zarezerwowanych zostało 8 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Podróżni korzystający z przelotów do Rzymu z Polski mają możliwość następujących połączeń z portem lotniczym Ciampino: z łódzkiego Lublinka, wrocławskich Strachowic, gdańskiego Rębiechowa, krakowskich Balic, katowickich Pyrzowic i poznańskiej Ławicy. Aż 6 możliwych połączeń z Polski do Rzymu świadczy o dużej popularności tej trasy i zainteresowaniu przelotami do stolicy Włoch.
Jeśli chodzi natomiast o linie lotnicze, które obsługują włoskie lotnisko Ciampino – podróżujący mają również duży wybór. Do najbardziej znanych linii należą tutaj : Centralwings, EasyJet i Wizz Air.
Inne, bardziej szczegółowe informacje na temat lotniska Ciampino we Włoszech można uzyskać na stronie www.adr.it