Lotnisko Cork w Irlandii

Wybierając się samolotem do Irlandii możemy liczyć na trzy porty lotnicze: Dublin Airport, Shannon Airport oraz Cork Airport, które zapewniają kompleksową i profesjonalną obsługę podróżnych. Nazwa Cork wywodzi się od irlandzkich słów „Corcach Mór Mumhan”, to jest „Wielkich Moczarów Munsteru”. Chodzi tutaj o rozlewiska rzeki Lee, przy których ujściu jest położone miasto Cork. Warto wiedzieć ponad to, że samo centrum miasta leży na wyspie pomiędzy głównymi korytami rzeki, a jeśli chodzi o jego ulice – powstawały one wskutek zasypywania dawnych kanałów rzecznych. Lotnisko w Cork położone jest w odległości około 8 kilometrów od centrum - drugiego co do wielkości - miasta w Irlandii.

Sprzedaż Biletów Lotniczych do Cork:
Infolinia: 0801 005 059 lub 032 728 30 95
Infolinia czynna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8-20. Zapraszamy!

24 Hour Services

Air & Heating Repairs

Residential & Commercial

Free Quotations

Honest & Reliable

Honest & Reliable

Get 15% Discount On Your First Service

Lotnisko Cork

O dynamicznym rozwoju międzynarodowego portu lotniczego w Cork świadczy uruchomienie 1 sierpnia 2006 roku nowego terminala, którego wydajność wynosi ok. trzy miliony pasażerów na rok, ale możliwe jest zwiększenie wydajności do 5 milionów. Powierzchnia nowego terminala sięga 28 300 metrów kwadratowych, a w budynku podróżni znaleźć mogą: przechowalnię bagaży, wypożyczalnie samochodów, punkty informacyjne (znajdujące się w głównej hali przylotów, czynne codziennie w godzinach od 6.00 do 23.00, tel. +353 21 431 31 31), bank (placówka Banku Irlandii, czynna w godzinach: 9.00 – 16.00, poniedziałek-piątek, tel. +353 21 496-64-87 lub 432-96-69), bankomaty (w których można wypłacać pieniądze zarówno w euro, jak i funtach szterlingach), restauracje i sklepy. Ponadto do dyspozycji podróżnych udostępniono 30 stanowisk odprawy pasażerskiej i pięć taśm bagażowych. Można skorzystać również z wielopoziomowych parkingów krótko i długopostojowych, czynnych całą dobę, o łącznej liczbie 2800 miejsc postojowych.
Z lotniskiem można się połączyć telefonicznie, dzwoniąc pod numer: +353 (0)21 431 3131, albo za pomocą strony oficjalnej: www.corkairport.com.
Tanie linie lotnicze, które obsługują lotnisko w Cork: Centralwings (od marca 2007 roku z Warszawy z tymi liniami można dolecieć do Cork w 2 godziny i 20 minut), Wizzair (które łączą Cork z Warszawą, Katowicami i Gdańskiem), Sky Europe, Aer Lingus, a także BmiBaby i Jet2.
Jeśli chodzi o połączenia, jakie oferują wymienione wyżej tanie linie lotnicze – z portu lotniczego Cork w Irlandii można dolecieć do następujących miast:
Alicante, Amsterdamu, Barcelony, Berlina (Schönefeld), Birmingham, Bratysławy, Bristolu, Dublina, Faro, Gdańska, Glasgow (Prestwick), Katowic, Koszyc, Lanzarote, Liverpoolu, Londynu (lotniska w Gatwick, Heathrow, Stansted), Malagi, Manchesteru, Monachium, Newcastle, Nicei, Nottingham, Paryża (Charles de Gaulle), Pragi, Rzymu (Fiumicino), Teneryfy oraz Warszawy. Oprócz tanich linii lotniczych obsługą połączeń w Cork zajmują się tradycyjne oraz czarterowe linie lotnicze.
Po wylądowaniu na lotnisku w Cork mamy do wyboru dogodne połączenia autobusowe do centrum i dworca autobusowego. Liniami Sky Link (kursy co pół godziny) można dojechać do centrum Cork za cenę 5 Euro, jak również dotrzeć do interesującego nas hotelu czy kwatery. Z kolei irlandzki przewoźnik Bus Eireann zapewni nam dojazd do dworca autobusowego za cenę 3,80 Euro.
Do centrum Cork można się dostać również taksówką (postoje taxi znajdują się przed głównym terminalem, a cena za przejazd wynosi około 12 euro), jak i własnym samochodem, drogą N27 albo R600. Istnieje również opcja przemieszczania się pociągiem – pociągi narodowe Iarnrod Eireann odchodzą jednak z dworca kolejowego Cork-Kent, który jest położony poza miastem i należy dojechać do niego autobusem.